Follow us
صفحه اصلی > اخبار > محتوای
خروج ایالات متحده از توافق هسته ای ایران با آسیب شیمیایی جهانی
May 29, 2018

خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران با آسیب های شیمیایی جهانی

خروج ایالات متحده از توافق هسته ای ایران منجر به افزایش قیمت جهانی نفت شده است که به توسعه صنعت پتروشیمی مضر است.

با توجه به نگرانی ها در مورد افزایش تداخل در خاورمیانه و کاهش عرضه نفت ایران، قیمت های آتی نفت خام برنت به میزان 80 دلار در هر بشکه از مارس امسال به میزان 65 دلار افزایش یافته است. به طور معمول، قیمت نفت مربوط به قیمت نفت خام است و به دلیل افزایش قیمت نفت خام، قیمت نفت نیز شروع به افزایش می کند. این امر هزینه تولید اتیلن را از تولیدکنندگان پتروشیمی افزایش می دهد که نفتا را به عنوان مواد اولیه استفاده می کنند، عمدتا در اروپا و برخی از کراکرهای آسیا، و سود آنها کاهش خواهد یافت که به توسعه متعادل صنایع شیمیایی جهانی مضر خواهد بود.

برای صنایع پتروشیمی در ایالات متحده، این لزوما چیز خوبی نیست. در ابتدا، ایالات متحده سرمایه گذاری های زیادی را با مزایای استفاده از گازهای فراوان و ارزان شیل جذب کرده و پروژه های مشتق شده اتیلن و مرتبط را در ایالات متحده تاسیس کرده است. قیمت جهانی نفت و گاز افزایش یافته است. برای این گیاهان پتروشیمی جدید در ایالات متحده، سودآوری و بازده سرمایه گذاری نیز کاهش خواهد یافت. در دراز مدت، این امر برای جذب سرمایه گذاری در صنعت سودمند نیست.

جیم فیتلینگ، مدیر عامل ارشد بخش علوم مواد داو، گفت: "در حال حاضر، رشد تولید ناخالص داخلی جهانی بیش از 3 درصد است و صنعت پلاستیک ما رشدی بیش از 4.5 درصد دارد. این سطح رشد تقاضا نیاز به ساخت و سرمایه گذاری سالانه دارد. پنج مجموعه گیاهان اتیلن در سطح جهانی و در سه سال آینده تنها سه واحد اتیلن به بهره برداری خواهند رسید. "

قیمت نفت ممکن است تحت تحریم ها همچنان افزایش یابد، که منجر به کاهش تقاضا برای محصولات پتروشیمی خواهد شد. پل هودز، رئیس شرکت مشاوره بین المللی eChem معتقد است که قیمت نفت به گذشته بازگردانده می شود. بنابراین، عملکرد صنعت پتروشیمی جهانی از نظر تولید و سود محصول در نیمه دوم سال جاری ناامید خواهد شد. وی افزود: "در مورد پتروشیمی ها و پلیمرها، این به این معنی است که زنجیره عرضه جهانی امروز به طور جدی تهدید می شود. این خبر بد برای پروژه توسعه پتروشیمی در ایالات متحده به دلیل مدل تجاری خود است. فرض بر این است که کارخانه جدید در نزدیکی منبع مواد خام برتر قرار دارد و سپس محصولات به راحتی در سراسر جهان صادر می شود. "

پروژه پتروشیمی ایران نیز به طور مستقیم درگیر خواهد شد. ایران در حال حاضر تعداد زیادی از پروژه های تولید شیمیایی با پیشرفت های مختلف را احیا می کند. با توجه به نبود مالی و تکنالوجی بین المللی، بسیاری از پروژه ها به تعویق افتاده است. علیرغم این واقعیت که برخی غول های بین المللی با تماس با ایران از سر گرفته شده اند، معاملات بسیار زیادی انجام شده است که واقعا برای پروژه های شیمیایی ایرانی تامین مالی یا تخصص فنی ارائه می دهند.

پل هارنیک، مدیر کل مواد شیمیایی جهانی KPMG، گفت: "در واقع، تحریم های آمریکا هرگز به طور کامل قطع نشده است، بسیاری از غول های شیمیایی جهانی قادر به بازگشت به سرمایه گذاری در ایران نیستند. این جفت منتظر شرکت های شیمیایی غربی برای کمک به آنها است امکانات تولیدی خود را ارتقا دهید. صنعت پتروشیمی ایران خبر خوبی نیست. "